مطالعه توانمندی های گردشگری گل و گیاه و تاثیر آن بر جذب گردشگر در شرق استان گیلان

قسمتی از متن پایان نامه :

بادام زمینی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

بادام زمینی که منحصراً در آستانه اشرفیه کاشته می گردد، گاهی پسته زمینی و پسته شامی می گویند. این وجه تسمیه خالی از معنی نیست، زیرا مانند پسته خوش طعم و از آن چرب تر می باشد. با این تفاوت که پسته خام خوردنی می باشد اما بادام زمینی را بایستی نخست برشته نمود و سپس خورد، خام ان علاوه بر آنکه خوش طعم نیست، ممکن می باشد بیماری هایی را نیز سبب گردد. از چه وقت زمین های آستانه اشرفیه بادام را در خورد پرورانده معلوم نیست. چه جوانمردی آن را آورده و بذرش را در دل زمین نشانید و مردم را آموزش داد ؟ جایی ثبت و ضبط نشده اتس. بارها شنیده ایم و چند جا هم خوانده ایم که استاد پور داود ضمن پژوهش های علمی خود و مسافرت های متعدد به خارج و مانند هندوستان و شامات تخم بادام زمینی را با خود به ارمغان آورده می باشد. اما آقای مهدی آستانه ای که خود از مرحوم استادپور داود سؤال کرده بود، می نویسد که آن مرحوم منکر این مسئله گردید. مهدی آستانه ای در مقاله ای که به گیلان نامه (جلد سوم) تقدیم داشتند، ثابت نمود که این محصول از آورده های (کاشف السلطنه) از هندوستان می باشد و ۵۵ سال پیش هم مرحوم حاج سید جواد که از اعضای 5 نفری این شهر بود آن راتأیید کرده می باشد و اضافه می کند مرحوم کاشف السلطنه علاوه بر آوردن تخم چای و بادام، درخت (کافور) و (گنه گنه) را هم از هندوستان به این منطقه آورد.

روستاهای تازه آباد، عبدالله آباد، نقره ده، کیاشهر، کشل، آزاد سرا، نازک سرا، پنجاه، رودبنه، سرد کوه، جسیدان، املش، کیسم، کیسم جوگل و تجن گوکه محل کشت این بادام می باشد و بهترین محصول از زمین های تازه آباد و کشل و نقره ده به دست می آید. اراضی فوق در دست پنج هزار خانواده کشاورز می باشد که خود در کاشت، داشت و برداشت آن مستقیماً دخالت دارند و گاهی نیز هنگام کندن بادام از زمین، کارگر روز مزد استخدام می‎کنند. بهترین نوع زمین برای بادام، زمین های شنی و رسی می باشد. پس از شخم، کاشت و بذر افشانی حداقل زمنی را دوبار وجین می کنند تا علف های هرز وانگل از بین برود و مانع تغذیه بادام نگردد. در زمین های خوب و مرغوب ۲٠٠کیلو در زمین های معمولی و نامرغوب ۵٠٠ کیلو کودشیمیایی مصرف می کنند. مزارع بادام در این شهرستان نضج و قوامی نگرفته می باشد، شاید سبب آن، نبود کارخانه روغن کشی می باشد که اگر می‎بود مایه امید کشاورزان بادام کار می گردید.

البته در شرایط امروز غیر از دولت هیچ کس نمی تواند کارخانه روغن کشی (آراشید) تأسیس کند ؛ زیرا نیازمند به سرمایه های بزرگ و بازار فروش می باشد که قیمت آن بایستی مشخص و معین گردد و همچنین دانش و تخصص کافی لازم دارد که هر سه این عوامل فقط در اختیار دولت می باشد. یکی از جهات تعلل و تأمل دولت آن می باشد که این بادام و یا روغن آن خیلی گران به بازار عرضه خواهد گردید. با استقبالی که طی سال های گذشته از کاشت این محصول در شهرستان آستانه اشرفیه شده و با در نظر داشتن عملکرد نسبتاً بالای آن در این استان انتظار می رود که کاشت بادام زمینی در اراضی ساحلی کناره های دریای خزر که مستعد این نوع کشت می باشد بیش از پیش توسعه یابد. (حسینی نثار، ۱۳۸۵، ص ۱۴۱-۱۴۳)

برنج

برنج اصولاً یک گیاه آسیایی می باشد و به همین دلیل حداکثر سطح کشت برنج در کشورهای آسیایی  بویژه در آسیایی جنوب شرقی کشت می گردد و برنج قوت غالب آنها می باشد. تنها هند و چین ۴۹درصد سطح کشت این محصول را به خود اختصاص داده‌اند. اگر چه اکثر نوشته‌های مربوط به تاریخ کشاورزی رواج کشت و تولید برنج را در ۶-۷ هزار سال قبل از میلادی می‌دانند اما عملیات باستان شناسی در استان چانگباک کره جنوبی منجر به پیدا شدن ۵۹ دانه برنج شده می باشد که قدمتی ۱۵٠٠٠ساله دارد.

در مورد ایران نیز اگر چه مورخین گسترش کشت برنج را به زمان ادغام دو فرهنگ سومر و ایلام در غرب آسیا و تمدن باستانی کناره رود سند در جنوب آسیا در هزاره ششم تا پنجم قبل از میلاد می‌دانند و اگر چه امپراطوری هخامنشی که بر قسمت بزرگی از آسیا حکم می‌راند (قرن ششم تا چهارم قبل ا زمیلاد) دست به توسعه کانهال و تأسیسات آبی و آبیاری زده می باشد، اما نوشته‌های اندکی که در مورد تاریخ برنج در کشور ما هست حاکی از این می باشد که کشت برنج در ایران در اوایل قرن اول میلادی شروع گردید و در دوره ساسانی و به ویژه در قرون ششم و هفتم میلادی توسعه پیدا نمود.

سطح کشت برنج در ایران حدود ۶٠٠ هزار هکتار می باشد و برنج قوت غالب کشور می باشد و تنوع غذایی برنج بویژه در شمال کشور از قبیل شیرینی‌ها، شیر برنج، شله زرد و انواع پله‌ها و غیره حاکی از این امر و گسترش مصرف برنج می باشد. در حال حاضر برنج در ۱۶ استان کشور کشت می گردد اما ۷۵درصد آن به دو استان مازندران و گیلان اختصاص دارد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

پژوهش فوق پاسخگوی سوالات زیر خواهد بود:

– توانمندی های گردشگری گل و گیاه در توسعه گردشگری منطقه شرق گیلان کدامند؟

– آیا امکانات موجود در منطقه شرق گیلان می تواند پاسخگوی نیازها و خواسته های گردشگران باشد؟

– آیا اطلاع رسانی مناسب در خصوص توانمندی های گردشگری گل و گیاه منطقه شرق گیلان می تواند در تغییر توجه گردشگران به ان منطقه موثر و کارا باشد

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه