مطالعه توانمندی های گردشگری گل و گیاه و تاثیر آن بر جذب گردشگر در شرق استان گیلان

قسمتی از متن پایان نامه :

جاذبه های گردشگری

هنگامی که به آثار و پدیده های مختلف به دید گردشگری نگریسته می گردد، بسیاری از آنها در زمره جاذبه‎های گردشگری دسته بندی می شوند. به تعبیری دیگر ویژگیهای جذاب یک کشور یا یک منطقه اساس توسعه جهانگردی را فراهم می کند. بطور معمول جاذبه هایی بایستی جستجو شوند که میراث و ویژگیهای منحصر به فرد و متمایز فرهنگی و طبیعی یک ناحیه را منعکس کنند و برای تقویت این ویژگی ها به درستی توسعه یابند. (ضرغام، ۱۳۹٠، ۱۶۳) .

بدون شک برخورداری از منابع و جاذبه های موجود، در پیدایش و توسعه گردشگری، تأثیر اساسی را اعمال می‎کنند. بکارگیری منابع، مستلزم نگاهی همه جانبه و علمی به این مقوله می باشد. مقاصد گردشگری نیازمند مدیریت و برنامه ریزی هستند، زیرا که با در نظر داشتن منابع محدود، خواسته ها برای بهره مندی از آنها از طرف ساکنین و گردشگران بسیار زیاد می باشد. در صورتی که برنامه ریزی و مدیریت خردمندانه ای در بهره مندی از منابع و جاذبه های گردشگری وجود نداشته باشد، زمینه های بهره مندی از این منافع کاهش می یابد و در بعضی موارد موجب اتلاف منابع می گردد.

ویژگی های جذاب و تفاوت های یک کشور یا یک منطقه، می تواند مبنای توسعه جهانگردی را فراهم نماید. غالبا این جاذبه ها هستند که جذابیت و تفاوت ها را خلق می کنند. به همین دلیل می باشد که جاذبه ها را به عنوان ضروری ترین عامل شکل گیری محصول جهانگردی می شناسند. گردشگری بدون وجود جاذبه های اساسی معتبر امکان توسعه ندارد. جاذبه ها و فعالیت های گردشگری بسیار متنوع اند و اکثرا ویژگی های ذاتی، فرهنگی و طبیعی منحصر بفرد و مجزای یک ناحیه را منعکس می کنند. بدین وسیله توان خود را برای پاسخگویی به نیازهای گردشگران افزایش می دهند. به همین دلیل عینیت در شناسایی، ارزیابی، توسعه و مدیریت جاذبه ها امری اجتناب نا پذیر به شمار می رود. این امر هم برای مبدا گردشگر فرست و هم مقصد گردشگر پذیر دارای اهمیت می باشد.

جاذبه های گردشگری یکی از مهمترین علت های مسافرت مردم به یک مقصد خاص می باشند. آنها به عنوان عامل کشش یا جذب با در نظر داشتن ویژگی های خاص و جذابیت هایی که دارند، می توانند گردشگران را از نقاط و سرزمین های دور به سمت خود جذب کنند. هر قدر جاذبه های گردشگری متنوع و منحصر به فرد و جذاب تر باشند از قدرت کشش بالاتری برخوردار خواهند بود و در نتیجه حوزه نفوذ وسیع تری خواهند داشت.

جاذبه ها مکان توسعه یافته ای هستند که به مقصود ارضائ علائق و فعالیت های بازدید کنندگان و فراهم کردن امکانات تفریحی برای آنان برنامه ریزی و مدیریت شده اند. اگر یک مقصد، منابع جذاب و فراوانی داشته باشد، نمی توان به آن جاذبه اطلاق نمود مگر اینکه برای ارائه خدمات به بازدید کنندگان آماده شده باشد. در تعریفی دیگر آمده می باشد: عوامل، پدیده ها، فعالیت ها و تجاربی هستند که رغبت سفر از محل همیشگی زندگی و بازدید از آنها را در افراد به وجود می آورند و معمولا از امکانات و تسهیلات اقامتی و پذیرایی مناسب برخوردارند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

پژوهش فوق پاسخگوی سوالات زیر خواهد بود:

– توانمندی های گردشگری گل و گیاه در توسعه گردشگری منطقه شرق گیلان کدامند؟

– آیا امکانات موجود در منطقه شرق گیلان می تواند پاسخگوی نیازها و خواسته های گردشگران باشد؟

– آیا اطلاع رسانی مناسب در خصوص توانمندی های گردشگری گل و گیاه منطقه شرق گیلان می تواند در تغییر توجه گردشگران به ان منطقه موثر و کارا باشد

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه