مطالعه توان های طبیعت گردی سوادکوه

قسمتی از متن پایان نامه :

  • گردشگری ساحلی:
  • این نوع گردشگری با تفریحی شدن سواحل دریای مدیترانه ،حوزه کاراشیب، قسمت هایی از اقیانوس آرام و آسیای جنوب شرقی ارتباط نزدیک دارد. در واقع این نوع گردشگری با توسعه بی رویه خود موجب پدید آمدن اثرات منفی اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و محیط زیستی دراین مناطق شده می باشد. در ایران نیز بهره گیری بی رویه و نسنجیده از امکانات طبیعی سواحل کشور و تحمیل ضایعات و پسماندهای آلوده به این مناطق باعث شده که صدمات جبران ناپذیری بر زیست بوم و منطقه وارد آید.
  • گردشگری ماجراجویانه:
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

به گردشگران تصریح می کند که به گونه جسمانی و شخصی خودشان را درگیر فعالیت های غالبا خطرناک می کنند این فعالیتها شامل شکار حیوانات وحشی، سفرهای طولانی و دشوار در مناطق دور افتاده ، پیاده روی، کوهپیمایی وقایق سواری در مسیرهای خطرناک می باشد( سازمان جهانی گردشگری)

– گردشگری مصرفی:

درکلیه انواع گردشگری، به گونه عام، عامل مصرف هست. اما گردشگری مصرفی تصریح به فعالیت هایی دارد که به مصرف و آسیب رساندن به منابع طبیعی می انجامد. متداول ترین نوع گردشگری مصرفی، ماهیگیری و شکار می باشد. این نوع گردشگری با انتقادات فراوانی مواجه شده می باشد. مانند اینکه کشتن حیوانات و جانوران از نظر محیط زیستی، سبب ایجاد اختلال در توازن اکولوژیکی می گردد.

– گردشگری محصور

مقصود از گردشگری محصورآن نوع از گردشگری می باشد که عواملی از محیط زیست را تحت شرایط خاص و کنترل شده نگهداری می کنند و در معرض دید توریست ها قرار می دهند. مانند باغ وحش ها، آکواریوم ها، قفس های پرندگان و باغ های بوتانیک.

– گردشگری سلامتی

گردشگری سلامتی آن نوع از گردشگری می باشد که با فعالیت های بهداشتی و درمانی مرتبط می گردد و مورد توجه توریست هایی قرار می گیرد که به خواص درمانی منابع طبیعی توجه دارند مانند چشمه های آبگرم، گیاهان دارویی، سواحل لجنی و گل های درمانی.

– اکوتوریسم:

منظوراز اکوتوریسم که از دو واژه ای اکولوژی و گردشگری مشتق شده، آن نوع ازتوریسم می باشد که با محیط های طبیعی و بکر و دست نخورده و همچنین نواحی حفاظت شده مرتبط می گردد. اکوتوریسم به حفظ اکوسیستم کمک می کند وبرای منابع طبیعی و ارزش های بومی جوامع محلی، تکریم و ارزش قایل می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1- آیا منطقه از نظر منابع و جاذبه های اکوتوریستی در جایگاه مناسب قرار دارد.

2- آیا امکانات و زیر ساختهای موجود برای توسعه اکوتوریسم منطقه مناسب می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه