عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه توان های طبیعت گردی سوادکوه

قسمتی از متن پایان نامه :

توسعه پایدار

واژه توسعه پایدار در دهه 70 شکل گرفت . اولین بار در سال 1980 در نشریات مربوط به استراتژی حفاظت جهانی رسما وارد ادبیات توسعه گردید و اهمیت آن از دیدگاه محیط زیست جهانی و توسعه جوامع مورد توجه قرار گرفت( طبیبیان، 1378، ص 54)

در اینجا به مهمترین تعاریفی که از توسعه پایدار هست تصریح می کنیم:

 • تعریف توسعه پایدار در سرنوشت مشترک ما: توسعه پایدار توسعه ای می باشد که نیازهای جامعه حال را برآورده کند بدون آنکه قدرت نسل های آینده را در برطرف کردن نیازهایشان به مخاطره اندازد.
 • تعریف توسعه پایدار در همدلی با طبیعت: اعتلای کیفیت زندگی انسانها تا زمانی که در چارچوب اکوسیستم ها برطرف کننده این نیازها باشد.
 • تعریف توسعه پایدار شهری در سال 2000 کنگره بین المللی آینده شهرهای قرن 21 با گسترش زندگی شهری اصول توسعه پایدار وارد برنامه ریزی شهری و طراحی شهری میشود.­ابعاد­مختلف­توسعه پایدار شهری در این کنگره به شکل زیر اظهار می گردد.
 • اقتصاد شهری پایدار
 • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

جامعه شهری پایدار

سکونتگاههای شهری پایدار

محیط زیست شهری پایدار

زندگی شهری پایدار

مردم سالاری شهری پایدار

دسترسی شهری پایدار

 • دکتر طبیبیان در مقاله با عنوان «تعیین شاخص های پایداری و نماد آن در محیط زیست» به این مسئله تصریح می کند که فقدان تعریف دقیق از واژه توسعه پایدار چه مزایا و معایبی دارد مانند مزایای این ابهام آن می باشد که می توانیم به یک توافق کلی برسیم و از طرفی امکان می دهد دوگانگی بین رشد اقتصادی و حفظ محیط زیست برطرف گردد و اجازه دهد تا ارزش هایی نظیر آزادی و عدالت و تساوی را در این بحث بگنجاند( طبیبیان،1378، 58)

درسال های کنونی، توسعه پایدار بعنوان روش تازه مطرح می باشد که جوامع می تواند به آن وسیله درمورد سطح زندگی، عدالت اجتماعی و حفظ منابع بیندیشد.

مراحل اساسی پایداری عبارتند از:

 • پایداری زیست محیطی: بدین معنی که توسعه به حفظ فرآیندهای زیست محیطی ، بیولوژیک و منابع زیربط سازگار می باشد.
 • پایداری عوامل فرهنگی و اجتماعی: بدین معنی که توسعه موجب افزایش کنترل بشر بر زندگی خود می گردد و توسعه با عوامل فرهنگی و ارزشی که در این راه تحت تأثیر قرار می گیرد، منافات ندارد و موجب تقویت هویت جامعه می گردد.
 • پایداری اقتصادی: به آن معنی که توسعه ای که از نظر اقتصادی با راندمانی بالا انجام شده به گونه ای می باشد که نظارت و کنترل لازم بر منابع اعمال می گردد و می توان آنرا برای نسل های آینده حفظ نمود.

چند تقسیم بندی از اکوتوریسم

کاسلر، اکوتوریست ها را در سه دسته طبقه بندی کرده می باشد.

 • اکوتوریست های آزاد:

افرادی که بویایی و تحرک کافی برای دیدار از نواحی بکر و طبیعی را دارند و از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند این تعداد اگر چه تعدادشان زیاد می باشد اما ناشناخته اند.

اکوتوریستهای سازمان یافته:

افرادی که از طریق تورهای برنامه ریزی شده به مناطق ویژه سفر می کنند، مانند کسانی که برای دیدار از جذابیت های قطب جنوب به آن منطقه عزیمت می نمایند.

گروه های علمی و دانشگاهی:

افرادی که در چهارچوب تحقیقات علمی برای موسسات پژوهشی و دانشگاهی  به مناطق طبیعی سفر می کنند و مدت نسبتا زیادی در مقصد اقامت دارند و بیش از اکوتوریست های عادی به کشف رازهای طبیعت علاقه نشان می دهند.

در بازار اکوتوریسم سه گروه عمده وفعال قابل شناسایی دارند.

 • گروه عرضه کنندگان شامل آژانس ها، موسسات خصوصی عرضه کننده انواع محصولات اکوتوریستی .
 • گروه نظارت کنندگان: که اکثرا شامل نهادهای دولتی هستند که با انواع سیاست گذاری وبرنامه ریزی های اصولی و متناسب بایستی در تعادل بهره گیری از منابع بکوشند.

2-1-11 گردشگری و توسعه اشتغال

گردشگری یک صنعت کاربر  می باشد از آنجا که بسیاری از خدمات گردشگری را نمی توان با فن آوری ارائه نمود، اشتغال نیروی در این صنعت فراوان می باشد از اینرو توسعه گردشگری در مکان های مختلف زمینه های ایجادشغل  دائم و فصلی و نیمه وقت را برای نیروی انسانی فراهم می آورد و از نرخ بیکاری می کاهد (پاپلی، یزدی، 1386، ص 78)

با ورود گردشگر به کشور میزبان مشاغل فراوانی به وجودمی آیند به خصوص در کشورهایی که با جوانی جمعیت و متقاضی اشتغال روبرو هستند. بدلیل داشتن جذابیت شغلی و سود دهی بیشتر و سهل بودن نسبت به دیگر مشاغل، از این امر بهره بیثشتری می برند( قرخلو، 1386، ص5)

طبق آمارها و پیش بینی های سازمان جهانی گردشگری در سال 2005 مشاغلی که به وسیله صنعت گردشگری ایجاد می گردد به اندازه 59 درصد رشد می یابد این سازمان برآورد کرده می باشد که از هر 9 نفر کارگر و کارمند در دنیا یک نفر در صنعت گردشگری به کار مشغول می باشد. این صنعت بزرگترین سازمانی می باشد که نیروی انسانی به کار می گیرد( گی، 1387، 264) گردشگری به صورت یک بخش فعال اقتصادی می تواند از عامل کار بیشتر از سایر عوامل بهره گیری کند و موجب بالا رفتن سطح اشتغال گردد.( پاپلی نیروی، 1386، ص 78)

گردشگر موجب اشتغال مستقیم و غیر مستقیم افراد می گردد شرکت هایی که به صورت مستقیم اشتغال زایی (direct employmen) می کنند آنهایی هستند که کارکنانشان با گردشگران در تماس مستقیم هستند و به صورت مستقیم با تجربه گردشگران سر و کار دارند مانند هتل ها، شرکت های هواپیمایی.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1- آیا منطقه از نظر منابع و جاذبه های اکوتوریستی در جایگاه مناسب قرار دارد.

2- آیا امکانات و زیر ساختهای موجود برای توسعه اکوتوریسم منطقه مناسب می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه