مطالعه توان های طبیعت گردی سوادکوه

قسمتی از متن پایان نامه :

انجمن بین المللی اکوتوریسم

انجمن بین المللی اکوتوریسم به عنوان قدیمی ترین و گسترده ترین تشکیلات اکوتوریستی می باشد که در 90 کشور جهان به اعضای خود خدمات ارایه می دهد و به دنبال توسعه و ترویج اکوتوریسم و انجام سفرهای مسئولانه با هدف انسجام در حفاظت از محیط زیست، جوامع محلی و گردشگری پایدار می باشد. انجمن بین المللی اکوتوریسم  هر ساله همایش های بین المللی و کارگاه های آموزشی متعددی را در کشورهای مختلف برنامه ریزی و اجرا می نماید.

2-1-16 اکوتوریسم در ایران و جهان

سازمان جهان جهانگردی( UNWTO) در برآوردی رشد صنعت گردشگری( گردشگری) را در بین سال های 2010 – 2000 ما بین 4.3 تا 6.7 درصد پیش بینی نمود که بیشترین نرخ رشد در شاخه اکوتوریسم اتفاق افتاد و تعداد طبیعت گردان و علاقه مندان به طبیعت در سفرهای گردشگری از 7% به 20 % رسید که در بعضی از کشورها با این نرخ نزدیک به 50% می باشد. ( ملکی، 1387،  241)

وجود جاذبه های طبیعی مهمترین عامل جذب گردشگر بوده و کشورهایی زیرا پاکستان ، هند، پنال، چین در قاره آسیا اتریش، آلمان، سوئد، انگلستان ، و ایتالیا در قاره اروپا و آمریکا عملکرد موفقی در زمینه طبیعت گردی را ارائه نموده اند. بهره گیری از تجربیات کشورهای موفق و اتخاذ سیاست های مورد نیاز در غالب سند توسعه ملی گردشگری می تواند راهبرد توسعه طبیعت گردی و راهبردهای زیر مجموعه آن را در بخش هایی همچون بازاریابی و آمیخته های آن مشخص سازد.

ایران یکی از بزرگ ترین کشورهای دارای ابنیه تاریخی و جاذبه های طبیعی می باشد که قابلیت تبدیل شده به قطب مهم گردشگری به ویژه طبیعت گردی را کسب نماید( همان منبع، 205 )

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قرار گرفتن ایران در بین 10 کشور دارای آثار تاریخی و 5 کشور دارای تنوع اقلیمی و جاذبه های طبیعی می تواند از آینده ای روشن  در این صنعت خبر بدهد که در صورت اجرایی شدن اهداف در نظر گرفته شده در سند چشم انداز ما را به درآمد 25 میلیارد دلاری و گردشگر 20 میلیون نفری رهنمون خواهد نمود. که بیش ترین سهم آن می توان نصیب طبیعت گردی گردد . کشور ایران دارای ویژگی های اقلیمی، جغرافیا و زمین شناسی می باشد که شامل پستی و بلندی ها از 27 متر پایین تر از سطح آبهای آزاد تا 5671 متر ، با بارندگی 2000 میلیمتر در سواحل جنوبی دریای خزر و کمتر از 100 میلیمتر در مناطق بیابانی، نوسان دمای بین 50 + تا کمتر از 35- درجه سانتیگراد، وجود 10 پارک ملی،  5 اثر طبیعی ملی، 26 پناهگاه زنده حیات وحش، 47 منطقه حفاظت شده و 7000 گونه گیاهی با حداقل 20% بومی و 500 گونه پرنده، 325 گونه آبزی در جنوب و 93 درصد ماهیان خاویاری، و 148 گونه جانوری پستانداران با اقلیم بومی، وجود جنگل ها، غارها، بیابان ها، 30 قله بلند، تالاب ها، ورزش بادهای موسمی، حرکت ماسه ها که تنها اختصار ای از آنها می باشد( همان منبع، 205)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1- آیا منطقه از نظر منابع و جاذبه های اکوتوریستی در جایگاه مناسب قرار دارد.

2- آیا امکانات و زیر ساختهای موجود برای توسعه اکوتوریسم منطقه مناسب می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه