مطالعه توان های طبیعت گردی سوادکوه

قسمتی از متن پایان نامه :

مطالعه وضعیت زیر ساخت ها در محدوده مطالعاتی

همانطور که می دانیم توسعه زیر ساختها از مهمترین عواملی می باشد  که باعث توسعه صنعت گردشگری می گردد. ایجاد و توسعه و تجهیز مراکز و تأسیسات اقامتی و پذیرایی جزئی از همین بخش می باشد و از اقدامات اولیه جهت جذب گردشگر و سرویس دهی مناسب به آنها به مقصود گسترش گردشگری در منطقه می باشد. بدون شک برنامه ریزی موفق، برنامه ای می باشد که تمامی امکانات موجود را برآورد و فهرست کند و در اختیار داشتن فهرست درست و دقیق از داشته ها و امکانات که می توان از آنها در طرح های گردشگری بهره گیری نمود به مطالعه شرایط موجود کمک می کند و نشان می دهد برای دستیابی به اهداف یک برنامه چه راهی بایستی طی گردد.

3-2-4-2-1 اقامتگاه ها( هتل، متل، مهمانپذیر… ) و تأسیسات پذیرایی( رستوران، کافی شاپ و انواع غذاهای سنتی و مدرن):

طبق آمار ارائه شده در سال 1392 از سوی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران ، کل واحدهای اقامتی استان 145 واحد می باشد که سهم شهرستان سواد کوه صفر می باشد.

البته با در نظر گرفتن جاذبه های فراوان طبیعی و فرهنگی و حجم وسیع گردشگران ورودی که از این محور تردد می کنند و تغییر دیدگاه ها و توجه ها به جای به هدر دادن استعدادهای منطقه ، می توان با ایجاد مراکز گردشگری و زیر ساختهای مناسب به این صنعت به عنوان یکی از راه های مناسب کسب درآمد برای شهر توجه داشت، تا بخش خصوصی به تأسیس چنین واحدهایی ترغیب گردد.

با مطالعه آمار موجود، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، در حال حاضر تعداد 20 واحد پذیرایی بین راهی در سواد کوه مشغول به فعالیت می باشند. که از این تعداد 3 واحد رستوران، 9 واحد چلوکبابی، 3 واحد کبابی، 2 واحد قهوه خانه و سه واحد پیتزا فروشی می باشند.

3-2-4-2-2 راهنمایان گردشگری :

مانند تسهیلاتی که برای کمک به جذب گردشگر می توان ارائه نمود، ایجاد امکانات راهنمایی گردشگری می باشد، این امکانات می تواند به صورت تأسیس پایگاه های مستقل برای پاسخگویی به گردشگران و با تبیین وظایف تعریف شده، باشد و یا به صورت ایجاد بخشهایی در نهادهای شهری مثل شهرداری، پلیس راه یا بعضی ارگانهای مرتبط دیگر و یا به صورت چاپ بروشورها و نقشه های راهنمای گردشگری که حاوی اطلاعات مورد نیاز مسافران می باشد، باشد.

شهرستان سواد کوه بعلت قرارگیری در محورورودی فیروزکوه به استان، دارای یک پایگاه اطلاع رسانی در ابتدای شهر پل سفید برای راهنمایی گردشگران می باشد تا مرکزی برای راهنمایی گردشگران ورودی به استان و منطقه باشد.

3-2-4-2-3 دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی:

طبق آمار ارائه شده در سال 1392، شهر سواد کوه فاقد دفترخدماتی مسافرتی بوده می باشد. که با در نظر داشتن وسعت و جمعیت شهر قابل قبول نمی باشد. با در نظر داشتن پتانسیل  بالای شهرستان سواد کوه ، دارا بودن دفاتر فعال جهت جلب گردشگر بسیار مهم و ضروری به نظر می رسد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1- آیا منطقه از نظر منابع و جاذبه های اکوتوریستی در جایگاه مناسب قرار دارد.

2- آیا امکانات و زیر ساختهای موجود برای توسعه اکوتوریسم منطقه مناسب می باشد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه