مطالعه توان های طبیعت گردی سوادکوه

قسمتی از متن پایان نامه :

منطقه دراسله:

منطقه دراسله یکی از مناطق زیبا، خوش آب و هوای شمال ایران می باشد که دارای چشمه ها و آبشارهای فراوان بوده و از شهرت زیادی برخوردار می باشد. دراسله در واقع مجموعه کاملی از جاذبه های گوناگون طبیعی می باشد. جریان آبشارهای سپید بزرگ و کوچک در آغوش سنگی کوهستان، رویش درختان و گیاهان مختلف و جنبش پرندگان و دیگر جانوران همگی نشان از نزول رحمت بیکران خداوندی براین منطقه زیبا می باشد. بی گمان در این مکان غیر از آرامش و شادی و سبکبالی و فراغت چیز دیگری نخواهید پیدا نمود. برای رسیدن به این منطقه بایستی از جاده سراسری فیروزکوه به جاده آسفالته آلاشت وارد شده و بعد از 7 کیلومتر طی طریق دراین جاده بایستی جاده خاکی و 24 کیلومتری دراسله را پشت سر بگذارید.

3-2-4-1-1-20 محله قدیمی آلاشت:

محله قدیمی آلاشت زادگاه رضاخان سرسلسله دودمان پهلوی در 18کیلومتری زیر آب قرار دارد. آلاشت در منطقه کوهستانی و جنلگی واقع شده و خانه های آن اغلب از خشت خام و بام های تخته پوش ساخته شده اند. کوچه ها باریک و سنگ فرش و دارای شیب تند می باشند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

زادگاه رضا خان در محله پهلوان خلیل آلاشت واقع شده که ساختمان آن در اصل دو اشکوبه بوده می باشد.

اشکوب فوقانی آن در اثرزلزله فرو ریخته بود که به وسیله اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران به همان سبک اولیه تجدید بنا گردید. این خانه محل سکونت عباسعلی خان( پدر رضا خان) بوده و به دلیل ارتباط آن با یکی از شخصیتهای تاریخی ایران، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده که طبق قوانین حفظ آثار ملی ، مرمت و حفاظت آن به عهده میراث فرهنگی می باشد. امروزه پس از انجام تعمیرات و دوباره سازی توسط اداره کل فوق به عنوان موزه مردم شناسی شهر آلاشت مورد بهره گیری قرار می گیرد.

صنایع دستی آلاشت به ویژه دست بافته ی بانوان آلاشت شامل: انواع گلیم، جاجیم، جوراب، دستکش و …. می باشد. که جاجیم آن شهرت جهانی دارد.

از دیگر آثار شهر آلاشت می توان به مسجد امام حسین(ع ) به معماری منحصر به فرد اثر استاد لرزاده، رصد خانه آلاشت تصریح نمود.

جاده شوسه سواد کوه

این جاده یکی از محورهای سه گانه ارتباطی استان مازندران به نواحی مرکزی ایران می باشد. که علاوه بر ایفای تأثیر بسیار مهم در صنعت حملو نقل کشور، بدلیل وجود مناظر طبیعی بی شمار اعم از جنگل، رودخانه، شالیزار یکی از زیباترین جاده های ایران به شمار می رود. عبوررودخانه تالار و نیز راه آهن سراسری با پل ها و تونل های زیبا و تاریخی درموازات آن، برزیبائیهای این جاده افزوده می باشد.

3-2-4-1-1-22 جاده آلاشت:

این جاده زیبا از دو راهی آزاد مهر در 5 کیلومتری جنوب شهر زیرآب از جاده سراسری سواد کوه جدا شده و پس از عبور از مناطق زیبا با چشم اندازهای جنگلی در ارتفاعات مشرف بررده زیر آب، تونلهای معادن زغال سنگ البرز مرکزی رودخانه، پیچ و خم های فراوان و روستاهای پر جمعیت لله بند، موج خیل، کارفرد، لیند به شهر ییلاقی آلاشت منتهی می گردد. جاده آلاشت از جاذبه های شهرستان سواد کوه بشمار می رود و در فصل تابستان گردشگران بسیاری را بخود جذب می کند این جاده ازابتدا تا انتها، 35 کیلومتر طول دارد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1- آیا منطقه از نظر منابع و جاذبه های اکوتوریستی در جایگاه مناسب قرار دارد.

2- آیا امکانات و زیر ساختهای موجود برای توسعه اکوتوریسم منطقه مناسب می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه