مطالعه توان های طبیعت گردی سوادکوه

قسمتی از متن پایان نامه :

کشاورزی:

کشاورزی در سواد کوه از طرفی وابسته به آب و هوا و توپوگرافی و خاک منطقه و از طرف دیگر وابسته به چگونگی و نحوه کشت محصولات و کلا نحوه بهره برداری از زمین و محیط طبیعی وابسته می باشد.

وضعیت سواد کوه اعم از آب و هوا، خاک، پستی و بلندی و غیره، جایگاه مناسبی را برای بخش وسیعی از شهرستان به خصوص درقسمت شمالی که اکثرا از دشتهای کم ارتفاع و هموار تشکیل  شده می باشد، به وجودآورده می باشد. و در نواحی با ارتفاع بیشتر نیز با در نظر داشتن وضعیت آب و هوایی، خاک و پوشش گیاهی طبیعت مساعدتهایی را در خصوص کشاورزی و خصوصا دامداری که از زیر بخش های بخش کشاورزی می باشد، نموده می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در گذشته زندگی اکثر مردم سواد کوه ازطریق کشاورزی ، دامپروری ، شکار، جنگلداری و ماهیگیری تأمین می گردید، زیرا مهمترین منبع درآمد مردم در گذشته زمینهای کشاورزی و جنگل ها و مراتع طبیعی بوده می باشد. و علاوه بر دو منبع فوق دامپروری نیز در گذشته از رونق بسیار زیادی برخوردار بوده و معیشت مردم بر آن استوار بوده می باشد.

از نظر نوع محصولات کشاورزی با در نظر داشتن وضعیت طبیعی شهرستان سواد کوه 5 نوع زراعت بیش از دیگر محصولات رواج دارد که  عبارتند از: 1- برنج 2- گندم 3- جو 4- انواع علوفه 5- سبزیجات.

الویت دوم باغ میوه قرار دارند که با وجود منابع آب کافی و ملایمتر بودن هوا نسبت به قسمتهای جنوبی که دارای زمستانهای سردتر و یخبندان بیشتری هستند، شرایط مساعدی را برای درختان میوه و افزایش میوه های درختی داراست.

در قسمت جنوب و جنوب غربی به دلیل ارتفاع زیاد و شدت یخبندان و سرمای زمستانه، کشت برنج رونقی ندارد و فقط مزارع اندکی را در بستر دره ها اشغال کرده می باشد. تولید گندم و جو در دامنه کوهستانها و پایکوه ها از جایگاه خوبی برخوردار می باشد. درختان گردو، سیب، انار و آلوچه نیز در این نواحی زیاد پیدا نمود می شوند.

از دیگر زیربخش های کشاورزی، دامپروری می باشد و دامداران در این منطقه به نوعی جابجایی فصلی می باشد ودامداران درفصول سرد که منطبق با زمستان و اواخر پاییز می باشد. در منطقه قشلاقی یعنی در نواحی مرکزی و شمالی به سر می برند و در فصول گرم در اواسط بهار تا اواخر تابستان به منطقه ییلاقی یعنی نواحی جنوبی و جنوب غربی سواد کوه کوچ می کنند و دارای یک تحرک و کوچ عمودی هستند. یعنی حرکت از دشت به کوهستان و بالعکس.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1- آیا منطقه از نظر منابع و جاذبه های اکوتوریستی در جایگاه مناسب قرار دارد.

2- آیا امکانات و زیر ساختهای موجود برای توسعه اکوتوریسم منطقه مناسب می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه