مطالعه توانمندی های گردشگری گل و گیاه و تاثیر آن بر جذب گردشگر در شرق استان گیلان

قسمتی از متن پایان نامه :

نیلوفر آبی

      نیلوفر یا لوتوس در اساطیر کهن ایرانی گل ناهید به شمار می‌رفته، و ناهید تصور اصلی مادینهٔ هستی در روایات دینی ایران قدیم بوده می باشد که از جهاتی با معتقدات هندیان باستان مشابه می باشد. سابقهٔ کهن و اساطیری نیلوفر در نزد ایرانیان و هندیان به حدی می باشد که آثار نیلوفر ۸ و ۱۲ و حتی ۱۰۰۰ برگ را در معماری و آثار باستانی این دو قوم به وضوع می‌توان دید. در روایات کهن ایرانی گل نیلوفر آبی را جای نگهداری تخمه یا فر زرتشت که در آب نگهداری می‌گردید، می‌دانستند. این نظریه نیز هست که در تصویر صحنهٔ زایش مهر آن چیزی که مانند میوهٔ کاج به نظر می‌رسد در واقع غنچهٔ نیلوفر می باشد و مهر از این غنچه بیرون می‌آید. از این رو نیلوفر با آیین مهر نیز پیوستگی نزدیک می‌یابد. گل نیلوفر به جهت پشتوانهٔ عظیم تاریخی و فرهنگی خویش در ادبیات فارسی مورد توجه قرار گرفته و خیال آفرینی های زیادی در ارتباط با آن پیدا شده می باشد.

سرو ناز

نقشی که بر شال‌های ترمه و قلم‌کاری‌های اصفهان دیده می گردد، شکل سروی می باشد که نوک آن بر اثر وزش باد خم شده باشد، و این می رساند که از روزگار کهن مردم به این درخت توجهی خاص داشته‌اند. سرو مانند مورد و سداب و هوم مقدس و از دیر باز علامت خاص ایرانیان بوده می باشد. مطابق با روایات ایرانی زرتشت این درخت (سرو کشمر) را از بهشت آورد و در پیش در آتشکده کاشت. به نظر بعضی انتساب صفت آزادگی به سرو یادگارِ ارتباط آن با ناهید می باشد که در اساطیر و افسانه ها رمزی از آزادی و آزادگی به شمار می‌رود. در شعر و ادب فارسی، صفات بسیاری از قبیلٍ راستین، بلند، سرفراز، سرکش، پابرجای، پایدار و بوستان آزادی برای آن ذکر گردیده‌می باشد و همچنین در موارد بسیار سرو کنایه از قامت معشوق می باشد. (همان)

گل محمدی

در نشست مورخ ۲۲ آبان ۱۳۷۴ شمسی که با حضور ریاست انجمن باغبانی ایران و شماری از استادان دانشگاه‌های ایران برگزار گردید، گل سرخ محمدی به عنوان گل ملی کشور تایید و برگزیده گردید.  (همان)

 

لاله

در ایران لاله سمبل شهادت می باشد و به استعاره دلالت بر شخص ایثارگری دارد که در راه آرمان دینی یا ملی به شهادت رسیده‌می باشد. در روایات شیعه سخن از دشت کربلا می‌رود که از خون شهدا لاله‌گون شده‌می باشد.   از سرودهای انقلابی معروف ایران که در آن شهید به لاله تشبیه شده‌می باشد می‌توان به سرود به لالهٔ در خون خفته شهیدِ دست از جان شسته سرودهٔ مجتبی میرزاده تصریح نمود. (همان)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

پژوهش فوق پاسخگوی سوالات زیر خواهد بود:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

– توانمندی های گردشگری گل و گیاه در توسعه گردشگری منطقه شرق گیلان کدامند؟

– آیا امکانات موجود در منطقه شرق گیلان می تواند پاسخگوی نیازها و خواسته های گردشگران باشد؟

– آیا اطلاع رسانی مناسب در خصوص توانمندی های گردشگری گل و گیاه منطقه شرق گیلان می تواند در تغییر توجه گردشگران به ان منطقه موثر و کارا باشد

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه