عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تحولات کالبدی و کارکردی مبادی ورودی شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

ویژگی‌های اقلیمی شهر بندر انزلی

به‌گونه کلی سواحل جنوبی دریای خزر با آب‌وهوای معتدل و بارندگی فراوان از دیدگاه تقسیم‌بندی کوپن مانند مناطق معتدل به شمار می رود. این منطقه که به صورت نواری بین رشته کوه‌های البرز و دریای خزر محصور شده، از جلگه‌های پستی تشکیل شده که هر چه به طرف شرق پیش برویم، هم بر وسعت جلگه افزوده می گردد و هم رطوبت و اعتدال هوای آن کاهش می‌یابد. در حقیقت رشته کوه البرز که در حد فاصل دو آب‌وهوای متضاد واقع شده جلگه‌های پست خزری را از فلات مرکزی جدا می کند. مانند ویژگی‌های این اقلیم رطوبت زیاد و اعتدال درجه حرارت آن می باشد. دمای هوا در روزهای تابستان معمولاً بین 25 تا 30 درجه سانتیگراد و شب‌ها بین 20 تا 23 درجه سانتیگراد و در زمستان معمولاً بالای صفر درجه می باشد. دامنه نوسان سالانه دما به‌گونه متوسط در کل ناحیه خزری 3/18 محاسبه شده می باشد. در این منطقه بارندگی بسیار زیاد بوده و در تابستان شکل بارش غالباً به صورت رگبار می باشد. اندازه بارندگی نیز از غرب به شرق کاسته شده و نم نسبی هوا در هیچ‌یک از ماه‌هایِ سال در این ناحیه کمتر از 60 درصد نیست. (سازمان هواشناسی استان گیلان، 1388).

3-2-3-1. درجه حرارت

بر اساس آمارهای اخذ شده از ایستگاه هواشناسی سینوپتیک دریایی شهر بندر انزلی در سال 1390، حداکثر مطلق درجه حرارت در شهرستان بندر انزلی 8/34 سانتیگراد در ماه مرداد و حداقل مطلق آن 4/0 -درجه سانتیگراد در ماه بهمن گزارش شده می باشد. متوسط درجه حرارت با در نظر داشتن حداقل و حداکثر دما در این شهرستان به ترتیب 6/2 و 6/30 درجه سانتیگراد برای ماه‌های بهمن و مرداد بدست آمده می باشد. این مسئله نشان می‌دهد که وجود رطوبت بالا و ارتفاع کم، امکان وقوع سرمای شدید را بسیار پایین آورده می باشد. (سالنامه آماری استان گیلان، 1390، ص70).

 

3-2-3-2. بارندگی

عوامل آّب‌و‌هوایی نظیر جایگاه قرارگیری شهرستان مورد مطالعه در منطقه معتدله، مجاورت با دریاچه خزر، نزدیکی به دیواره بلند رشته‌کوه‌های البرز و… باعث گردیده تا بارندگی در این محدوده به اندازه زیاد صورت گیرد و رطوبت نسبی نیز در حد بالایی قرار داشته باشد. بر این اساس متوسط بارندگی سالانه ثبت شده در این ایستگاه هواشناسی تا سال 1390 برابر با 6/2520 میلیمتر بوده می باشد. به‌طوری‌که کمترین بارش‌ها در ماه خرداد 6/8 میلیمتر و بیشترین بارش‌ها در ماه آبان 6/656 میلیمتر به ثبت رسیده می باشد. (سالنامه آماری استان گیلان، 1390، ص70).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

مسیر ورودی موردنظر به لحاظ استقرار انواع کاربری های سازگار و ناسازگار در چه وضعیتی قرار دارد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2–  چه عواملی سبب تحول کالبدی و کارکردی در ورودی مورد نظر شده اند؟

3– وضعیت عناصر کالبدی و کیفیت های محیطی موجود در مبادی ورودی غربی شهربندرانزلی چگونه می باشد؟

4راهکارها وپیشنهادات ساماندهی ورودی مورد نظر کدامند؟

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد