مطالعه تحولات کالبدی و کارکردی مبادی ورودی شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

رطوبت نسبی

به اندازه بخار آب موجود در هوا بر اندازه بخار آبی که هوا در همان درجه حرارت می‌تواند در خود نگهداری کند، رطوبت نسبی اطلاق می گردد. در این بین ارتباط درجه حرارت با رطوبت نسبی به شکل مستقیم بوده و کم و زیاد شدن درجه حرارت در اندازه رطوبت موجود در هوا تأثیر مستقیمی برجای می‌گذارد. با در نظر داشتن توضیحات ارائه شده حداقل رطوبت نسبی سالانه ایستگاه انزلی در سال 1390، 73 درصد و حداکثر آن 5/91 درصد بوده می باشد. همچنین متوسط میانگین سالانه رطوبت نسبی 3/84 درصد بدست آمده می باشد. (سالنامه آماری استان گیلان، 1390، ص70).

3-2-4. منابع آب

کل توان آبی شهرستان بندر انزلی ناشی از؛ اندازه بارندگی سالانه، اندازه آبدهی سالانۀ رودخانه‌های جاری در آن و حجم آب‌های زیرزمینی در شهرستان می باشد که استحصال، ذخیره‌سازی و در نهایت مصرف بهینه این آّب‌ها در امر کشاورزی، صنعت و تأمین آب آشامیدنی سالم برای مردم این دیار بسیار حائز اهمّیت می باشد. (سیمای اقتصادی اجتماعی، 1377، ص102). از کل ذخایر آبی شهرستان، مقدار 8/62 میلیون مترمکعب آن به مصارف کشاورزی، صنعت و شُرب می‌رسد. (سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، 1386).

جایگاه مکانی شهرستان بندر انزلی در جلگه گیلان سبب شده تا از توان آبی مناسبی برخوردار باشد. بعنوان مثال تالاب بندر انزلی از عمده‌ترین منابع آب سطحی در شهرستان مورد مطالعه به‌شمار می‌رود که در اختلاط با آب دریا و آب‌های شیرین رودخانه‌های متعدد که به آن وارد می شوند تشکیل شده می باشد و طبیعتاً بخشی که مرز بین دریا و تالاب می‌باشد دارای آّب شورتر و بخش‌های داخلی و جنوبی تقریباً دارای آب شیرین‌تر می‌باشد. رودخانه‌های شهرستان بندر انزلی شامل رودخانه‌هایی هستند که به این تالاب سرریز می شوند. تعداد این رودها حدوداً 34 رودخانه کوچک و بزرگ بوده که بعضی از آنها عبارتند از چاف‌‌رود، بهمبر، نَرگستان، مرغک، خالکائی، پلنگ آور، ماسوله رودخان، پسیخان، ترغه‌رودبار، گاز‌رودبار، هندخاله و پیربازار. رودخانه‌های کوچکی هم با نام‌های پاشا روگا، نهنگ روگا، راسته‌خاله روگا، سوسر روگا در محدوده داخلی شهرستان جریان دارند. غیر از سفیدرود (شاخه فرعی) تمامی رودخانه‌هایی که به این تالاب سرریز می شوند از ارتفاعات جنوبی استان گیلان یعنی دامنه‌های شمالی رشته‌ کوه‌های البرز سرچشمه می‌گیرند. (شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان گیلان، 1385).

 

 

3-2-5. خاک ‌شناسی

شن‌های ساحلی که در نوار شمالی منطقه و در کناره دریای خزر قرار گرفته‌اند بخشی از جلگه گیلان می باشد که در این شهرستان در مناطق نزدیک به دریا فاقد پوشش گیاهی بوده و قابلیت زراعی ندارند. در حالیکه در نقاط دورتر به‌علت به وجودآمدن هوموس (گیاه‌خاک) و ایجاد چسبندگی در ذرات خاک که امکان نگهداری آب و رشد گیاه را پدید می‌آورد، رویش گیاهان در این خاک‌ها نظاره می گردد. خاک‌های چمنی مرطوب، نسبتاً مرطوب و خاک‌های نیمه تالابی بخش دیگری از اراضی جلگه گیلان را تشکیل می‌دهند. اما انواع خاک‌های موجود در شهرستان بندر انزلی عبارتند از:

  • رسوبات دریایی: این رسوبات در طول ساحل بندر انزلی به‌واسطه عملکرد امواج دیده می گردد و نسبت به دیگر رسوبات کمتر در معرض هوازدگی قرار گرفته و کمتر کانی‌های مغزی خود را از دست‌ می‌دهند. اندازه سیلیکات‌ها در آنها بسیار زیاد و غالباً ماسه‌ای هستند.
  • نهشته‌های بادی: بخش عمده‌ای از اراضی ساحلی بندر انزلی از رسوباتی می باشد که در جریان عملکرد باد تجمّع پیدا کرده‌اند. این رسوبات به ماسه شهرت داشته و مانند خاک‌های فقیر محسوب می شوند. این رسوبات به علت تحرک زیاد امکان تشکیل افق در پروفیل آنها کمتر امکانپذیر می باشد.
  • خاک‌های رسوبی: این خاک‌ها شامل رسوباتی می باشد که از روی دامنه‌ها و اراضی مسطح همراه با شیب ملایم رسوب کرده‌اند. جنس این خاک‌ها از کربنات کلیسم بوده و بسیار حاصلخیز می‌باشند. (سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، 1374).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

مسیر ورودی موردنظر به لحاظ استقرار انواع کاربری های سازگار و ناسازگار در چه وضعیتی قرار دارد؟

2–  چه عواملی سبب تحول کالبدی و کارکردی در ورودی مورد نظر شده اند؟

3– وضعیت عناصر کالبدی و کیفیت های محیطی موجود در مبادی ورودی غربی شهربندرانزلی چگونه می باشد؟

4راهکارها وپیشنهادات ساماندهی ورودی مورد نظر کدامند؟

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه