مطالعه تحولات کالبدی و کارکردی مبادی ورودی شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

پوشش گیاهی

شهرستان بندر انزلی به دلیل داشتن خاک مناسب و مرغوب، اندازه آب کافی و اقلیم مناسب شرایط بهینه‌ای را برای رشد انواع گیاهان زراعی و آبزی فراهم نموده می باشد. به‌طوری‌که چیزی در حدود 35% از وسعت اراضی شهرستان از جنگل، باغ و زراعت تشکیل شده می باشد. عمده‌ترین پوشش گیاهی منطقه به گونه‌های زیر طبقه‌بندی می گردد:

  • پوشش درختی، درختچه‌ای و بوته‌ای؛ شامل انواع درختان و درختچه‌های میوه مثل انار می‌باشد. همچنین در حاشیه تالاب و سواحل دریا جنگل‌های پراکنده امّا انبوهی از درختان توسکا، بید، راش، چنار، تبریزی و بوته‌های خودرو و وحشی تمشک (وَلَش) می‌روید.
  • پوشش مرتعی حواشی تالاب بندر انزلی؛ که جایگاه بسیار مناسبی دارد به‌نحوی‌که پس از خشک شدن و عقب‌نشینی بخش‌هایی از تالاب، این مراتع به وجودآمده و توسعه پیدا کرده‌اند که در اصطلاح محلی این نوع مرتع «قُرُق» نامیده می گردد و به صورت نباتات چمنی، چراگاه‌های نسبتاً وسیعی را به وجودآورده می باشد. در این محدوه «نی» و انواع «لی» نیز دیده می گردد که در تولید صنایع دستی (مثل حصیر، زنبیل، سبد و…) تأثیر بسزایی دارد. همچنین گیاهان دیگری نیز در این منطقه می‌رویند که عبارتند از: کَنَف، شب‌خُسب، جِگَن، لیلَکی، تَلخه واش، آلاله.
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • گیاهان غوطه‌ور؛ که در مجموع از نقطه نظر لمینولوژی و تغذیه ماهی مهم و ارزشمند هستند. نمونه‌ای از این گیاهان شامل هزارنی، نیلوفر آبی و لاله مردابی می‌باشد که به صورت لایه سبزی روی سطح آب تالاب را پوشانده می باشد و به صورت شکوفه‌های سفید و رنگی سر از آب بیرون آورده‌اند و مناطق بسیار زیبایی را در منطقه به وجودمی‌آورند. (سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، 1374).

 

3-3. تاریخچه شهر بندر انزلی

بندر انزلی از نظر قدمت سابقه چندان دوری ندارد، قدیمی‌ترین زمانی که از بندر انزلی در کُتب تاریخی یاد شده، سال 863 هجری قمری برابر با 838 خورشیدی و با 1459 میلادی می باشد. آن چیز که مسلم می باشد انزلی قدمت خیلی بیشتری داشته می باشد که شاید مسائل جنگی و یا جریانات دیگری که در این جا صورت نگرفته می باشد تا در تاریخ مطرح گردد. امّا بعلت چند بار حریق عمدی که در این شهر بوقوع پیوست با در نظر داشتن اکثر خانه‌های آن وقت که بیشتر با بدنه‌ای از «نی» و سرپوش «لی» ساخته می‌گردید خیلی سریع در آتش سوخت کمااینکه در سال 1805 میلادی برابر 1184 شمسی این شهر توسط روس‌ها به آتش کشیده گردید. بدون شک اهالی اولیه بندر انزلی را مهاجرینی تشکیل می‌دادند که از نواحی ساحل جنوبی تالاب انزلی، نواحی طالش و اهالی خلخال بودند که به‌مقصود ماهیگیری (تورکِشی) و جهت تخلیه و بارگیری از کشتی‌های تجاری به آنجا وارد گردیدند.

بدون شک بندر انزلی در صده‌های پیشین ولو به‌صورت یک دهکده کوچک وجود داشته و خواه ناخواه توقف‌گاهی برای ماهیگیران و شکارچیان پرندگان دریایی و همچنین پناهگاه کرجی‌بانان حامل کالا بوده می باشد. تا اینکه از اوایل دوره صفویه بندر انزلی مورد توجه انگلیسی‌ها، روس‌ها و حکومت مرکزی ایران که پایتختش قزوین بوده قرار گرفت. شاید مهمترین بخش تاریخی بندرانزلی، تبیین پیدایش آن می باشد زیرا همه با اشتیاق می‌خواهند بدانند که باریکه خشکی بندرانزلی در چه تاریخ و چگونه سر از آب بیرون آورده و شکل گرفته و امروزه به‌صورت شهری معتبر در پهنه ایران زمین و بندری مهم در سواحل جنوبی دریای خزر در‌آمده می باشد. انگلیسی‌ها که در تجارت ابریشم مانند خریداران عمده ابریشم گیلان به‌ویژه ابریشم مرغوب لاهیجان بوده، با مشکل حمل ابریشم به اروپا روبرو بودند. زیرا می‌بایستی از خاک عثمانی کالای خود را عبور دهند و یا از طریق خلیج فارس خصوصاً هندوستان و اقیانوس هند که هر دو راه هم طولانی و هم ناامن بوده می باشد. مخصوصاً پرتغالی‌ها با ناوگان جنگی نیرومند خود بر اقیانوس هند تسلّط داشتند. از این‎رو انگلیسی‌ها تصمیم گرفتند نواحی شمالی را کشف و راه دیگری را به طرف آسیا بگشایند. در نتیجه با برنامه‌ریزی و دایر کردن شرکت تجاری در مسکو، راه سوم را انتخاب کردند که از طریق رشت- بندر انزلی- بادکوبه به اروپا می‌رسیدند و همین راه باعث گردید بعدها به بندرانزلی عنوان «دروازه اروپا» داده گردد. (طویلی، 1370، ص59) در زمان نادر شاه بندر انزلی به پایگاهی در جهت حمل‌ونقل وسایل مانند برنج برای قشون ایران که در ناحیه داغستان می‌جنگیدند تبدیل گردید.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

مسیر ورودی موردنظر به لحاظ استقرار انواع کاربری های سازگار و ناسازگار در چه وضعیتی قرار دارد؟

2–  چه عواملی سبب تحول کالبدی و کارکردی در ورودی مورد نظر شده اند؟

3– وضعیت عناصر کالبدی و کیفیت های محیطی موجود در مبادی ورودی غربی شهربندرانزلی چگونه می باشد؟

4راهکارها وپیشنهادات ساماندهی ورودی مورد نظر کدامند؟

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه