عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تحولات کالبدی و کارکردی مبادی ورودی شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

دروازه قرآن ورودی غرب شهر خشکبیجار رشت

نصب دروازه ی قرآن در ورودی شهر خشکبیجار رشت توسط شهرداری در تیر ماه سال 1391 ساخته گردید، و همچنین این دروازه قرآن برای اولین بار از نوع خود در سطح استان های شمالی، شمال غربی و شمال شرقی کشورمی باشد. پروژه دروازه قرآن در ورودی شهر خشکبیجار از سمت خمام نصب شده می باشد. شهرداری این پروژه را از اعتبارات فرهنگی خود اختصاص داده می باشد. کل اعتبارات هرینه شده برای این پروژه حدود 46 میلیون تومان بوده می باشد، که با احتساب رنگ آمیزی، پیاده روسازی و نورپردازی مجموعاً 50 میلیون تومان هزینه داشت. طول پیاده رو، در نظر گرفته شده 5/11 متر می باشد تا هر مسافری که وارد خشکبیجار می گردد بتواند در این مکان استراحت کند و از مناظر اطراف بهره مند گردد.

دیدگاه ها و نظریات شهری

برنامه ریزی و طراحی شهری دارای مجموعه ای از نظریه های خاص خود می باشد، لیکن این نظریه ها ندرتا چیز بیشتری از اظهار نظرها و باورهای شخصی متخصصین و نظریه پردازان صاحب نام حرفه می‎باشد. بنابر این این دیدگاه ها و نظریه ها بدنبال بهبود کیفیت شهر و ایجاد یک محیط انسانی مطلوب در آن هستند. در این مبحث تعدادی از این نظریه ها و دیگاه ها مطالعه می گردد.

 

2-16-1. نظریه مدرنیسم

مدرنیته، نوشدن، تجددگرایی، نو اندیشی، نوپنداری، نوطلبی، جدید گرایی، و دوره جدید جهان مدرن پیش روی دنیای کهن بعد از پایان قرون وسطی که بشر به عنوان محور سنجش تمام ارزش ها قرار گرفت مطرح گردید. از زمانی که در نظر داشتن ذهن و تفکر عقلی مبنای ارزیابی پدیده های جهان مطرح گردید، ایدئولوژی مدرنیسم و جامعه مدرن شکل گرفت. به مجموعه تحولات سریع فرهنگی و تمدن اروپایی از رنسانس به این سو مدرنیته می گویند. رنسانس نهضتی هنری، ادبی و فلسفی بود که نقطه عطفی در تمدن غرب محسوب می شودزیرا با وقوع آن باورهای ذهنی فرون وسطی و جهان سنت، مورد شک و تردید قرار گرفت. رنسانس به معنای زندگی دوباره و تجدید حیات علم و دانش و اصول و نمادهای روم باستان می باشد. خصوصیات اصلی عصر رنسانس را می توان در بشر گرایی واقع گرایی و خرد گرایی اختصار نمود. در مورد تاریخ آغاز رنسانس نظرات متفاوت می باشد و سال های مختلفی عنوان گردیده می باشد. سال 1420

میلادی، تاریخ احداث گنبد کلیسای جامع فلورانس توسط اولین معمار بزرگ عصر رنسانس، «فیلیپو برولنسکی» سال 1453 تاریخ سقوط قسطنطنیه، مرکز حکومت روم شرقی یا بیزانس توسط سلطان محمد فاتح پادشاه مقتدر عثمانی و همچنین سال 1453، تاریخ پایان جنگ های صد ساله (1453-1337) بین انگلستان و فرانسه به عنوان مبداء تاریخ رنسانس مطرح شده می باشد. (خسرو پناه، 1380، ص65).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

مسیر ورودی موردنظر به لحاظ استقرار انواع کاربری های سازگار و ناسازگار در چه وضعیتی قرار دارد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2–  چه عواملی سبب تحول کالبدی و کارکردی در ورودی مورد نظر شده اند؟

3– وضعیت عناصر کالبدی و کیفیت های محیطی موجود در مبادی ورودی غربی شهربندرانزلی چگونه می باشد؟

4راهکارها وپیشنهادات ساماندهی ورودی مورد نظر کدامند؟

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه