عنوان کامل پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 مطالعه توانمندی های گردشگری گل و گیاه و تاثیر آن بر جذب گردشگر در شرق استان گیلان

قسمتی از متن پایان نامه :

جغرافیای جمعیت و شهرنشینی گیلان

گیلان با مساحت ۱۴٠۴۲ کیلومتر مربع بخش کوچکی از خاک ایران را تشکیل می دهد. این استان بیش از ۴ برابر مساحت خود که کمتر از یک درصد کل کشور می باشد، جمعیت دارد. مطابق آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ حدود ۴. ۲ میلیون نفر را در خود جای داده می باشد. بالا بودن جمعیت نسبت به مساحت به معنی بالا بودن تراکم جمعیت در واحد سطح می باشد. بر پایه آمار آخرین سرشماری کشور در سال ۱۳۸۵ در گیلان میانگین تراکم جمعیت در هر کیلومتر مربع ۱۷۱ نفر می باشد. در مقایسه تراکم جمعیت روستایی استان ها (بدون احتساب جمعیت نقاط شهری) گیلان با تراکم ۷۹ نفر جمعیت روستایی در هر کیلومتر مربع پیش روی ۷۶ نفر استان تهران در همان سال سرشماری بالاترین تراکم روستایی کشور را دارد. تراکم بالای جمعیت روستایی گیلان اکثرا به نوع کشت برنج مربوط می باشد. در همه مناطق جهان که برنج در آن ها کشت غالب می باشد، تراکم جمعیت بالاست. کشت برنج ضمن آنکه نیاز به نیروی کار زیاد دارد، بیش از هر محصول دیگر قادر به تغذیه بشر در واحد سطح می باشد.

دو عامل اصلی در طریقه کاهشی وزن جمعیتی گیلان در کل کشور موثر بوده می باشد: نخستین نرخ رشد طبیعی جمعیت که به علت های فرهنگی وسطح سواد بالا از میانگین کل کشور پایین تر می باشد و دیگر نرخ بالای مهاجرت از استان که موجب نرخ خالص منفی مهاجرت شده و گیلان را به استانی مهاجر فرست تغییر داده می باشد. (طبق آمار سال ۱۳۸۵ این نرخ ثبت شده می باشد) (عظیمی، ۱۳۸۷، ۲۵٠و۲۵۲)

توزیع نابرابر جغرافیایی جمعیت در گیلان نیز محصول شیوه ارتباط و بهره گیری بشر از محیط جغرافیایی و عوامل جذب و دفع آن در این محیط می باشد و محدودیت های دفع کننده جمعیت که برای سکونت و فعالیت در فضای جغرافیایی گیلان برای بشر هست عموما در مناطق کوهستانی و جنگلی آن دیده می گردد و نه در نواحی جلگه ای. از این رو پهنه های کوهستان و جنگل مانع سکونت بشر برای این منطقه به شمار می رود. به طریق اولی کوهستان های مرتفع و خارج از پهنه جنگلی نیز به سبب داشتن اقلیم سخت در فصول سرد سال عامل عمده دفع جمعیت دست کم به صورت فصلی بوده و سکونت و فعالیت دائم در این ارتفاعات را با مشکل رو به رو ساخته می باشد. با این حال همین مناطق کوهستانی در شرق گیلان دارای ویژگی هایی می باشد که تا حدود زیادی سختی و محدودیت سکونت همیشگی را تعدیل می کند. در بعضی نواحی به صورت موضعی خرده ناحیه های سکونت گاهی پدید می آورد که به استقرار همیشگی در نواحی کوهستانی کمک می کند. به عنوان مثال در نواحی کوهستانی بین دره رودخانه سفیدرود تا کوه های سماموس که از قدیم به عمارلو معروف می باشد، بشر توانسته برخلاف نواحی کوهستان غرب گیلان استقرارهای انسانی همیشگی فشرده تری پدید آورد. یکی از علت های پیدایش تمدن مارلیک در سپیده دم تاریخ در همین ناحیه وجود چنین شرایط جغرافیایی بوده می باشد. (عظیمی، ۱۳۸۷، ۴۵و۴۶)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

پژوهش فوق پاسخگوی سوالات زیر خواهد بود:

– توانمندی های گردشگری گل و گیاه در توسعه گردشگری منطقه شرق گیلان کدامند؟

– آیا امکانات موجود در منطقه شرق گیلان می تواند پاسخگوی نیازها و خواسته های گردشگران باشد؟

– آیا اطلاع رسانی مناسب در خصوص توانمندی های گردشگری گل و گیاه منطقه شرق گیلان می تواند در تغییر توجه گردشگران به ان منطقه موثر و کارا باشد

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه