عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه توان های طبیعت گردی سوادکوه

قسمتی از متن پایان نامه :

ویژگی های جغرافیای انسانی

3-2-1 ویژگی های تاریخی و وجه تسمیه شهرستان سواد کوه

سوادکوه در دوران مختلف تاریخ ، محدوده ثابتی نداشته و مرزهای آن در اثر عوامل طبیعی ، اقتصادی و سیاسی تغییر یافته می باشد . یافته‌های باستان‌شناسی به همراه اسناد و نوشته‌های تاریخی حاکی از آن می باشد که سوادکوه از نواحی کهن طبرستان و ایران بوده و انسجام بافت اجتماعی و فرهنگی آن در دوران اساطیری ایران ریشه دارد . مورخینی مانند ابن اسفندیار تا قبل از قرن دهم هجری قمری آنرا جزئی از ناحیه تپورستان در ایالت فرشوادگر ذکر کرده اند که از شرق تا جرجان ، از غرب تا دیار آذربایجان ، از جنوب تا نواحی ری ، قومس و دامغان وسعت داشت .

در روایات شاهنامه فردوسی و اوستا ، کتاب دینی پیروان آئین زرتشت آمده می باشد که سوادکوه در گذشته محل زندگی بشر های متمدنی بوده که آئین دیوسنائی داشته و با اشو زرتشت دشمنی می ورزیدند .واژه‌هائی نظیر دیوا ، دی ، دوآزرک و دا که اکنون نیز در زبان بومیان این نواحی رایج می باشد ، از آن روزگاران به یادگار مانده می باشد . در زمان یزگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی ، حکومت سرزمین سوادکوه به ولاش واگذار و لقب فرشواد جر شاه به او اعطا گردید ساکنین این ناحیه بدلیل وضعیت طبیعی منطقه در بدو ورود سپاهیان مسلمان به ایران ، سالیان متمادی با آنها و عوامل خلفای اموی مبارزه کرده و حتی تا قرن چهارم هجری به زبان پهلوی سخن می گفته و با خط پهلوی کتابت می کرده اند . کتیبه ای نیز به خط پهلوی ساسانی در بنای باستانی برج لاجیم بر جای مانده مربوط به قرن پنجم هجری می باشد .

در بعضی از اسناد و نوشته‌ها ، مانند کتاب التدوین ، سوادکوه را همان ناحیه معروف فرشوادگر دانسته اند که در آثار مورخین مختلف فرشوادگر، پرشخوارگر، پتشخوارگر، پرخواتروس ، فرشوادجر، پذشخوارگر نیز خوانده شده می باشد . در کتاب اوستا نیز آمده که فرشوادگر در جنوب دریای فرا فکرت قرار دارد و تخت گاه دیوان مازنی می باشد .

عده ای ازمحققین عقیده دارند نام سوادکوه با تغییر واژه کهن فرشوادگر به فرشوادکوه سپس تبدیل آن به سوادکوه پدید آمده می باشد . در بر خی از اسناد و کتب تاریخی اسامی دیگری مانند قارن کوه ، شروین کوه ، جبال شروین و کولاچی نیز برای این ناحیه به کار رفته می باشد . میرظهیرالدین مرعشی نیز در میان وقایع تاریخی قرن هشتم هجری قمری آن را گلابی نامیده که علت آن معلوم نیست .

این منطقه ، در گذشته‌ دور مرکز حکومت اسپهبدان باوندی بود . و پادشاهان آنرا ملوک‌الجبال می نامیدند .

اسپهبدان یا شاهان محلی ، کوهستان ها را در اختیار داشتند . این کوهستان ها در هر ناحیه‌ای به نامی مرسوم بود . سوادکوه قسمتی از این کوهستان ها به شمار می ‌رود که در ناحیه کوهستان بزرگ دیگری به نام قارن کوه قرار دارد . در این باب چند روایت هست :

1ـ اعتماد السلطنه در مرآت البلدان چنین آورده می باشد ( در نقطه‌ جنوب شرقی روستای چرات ، کوهی می باشد موسوم به ( سوات ) و از قرار تقریر اهالی بلد وجه تسمیه این محل به سوادکوه همین می باشد یعنی ( سوات کوه ) بوده می باشد .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1- آیا منطقه از نظر منابع و جاذبه های اکوتوریستی در جایگاه مناسب قرار دارد.

2- آیا امکانات و زیر ساختهای موجود برای توسعه اکوتوریسم منطقه مناسب می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه