مطالعه توان های طبیعت گردی سوادکوه

قسمتی از متن پایان نامه :

زمین شناسی

از لحاظ زمین‌شناسی قدیمی ‌ترین تشکیلات شهرستان متعلق به دوران دوم زمین‌شناسی می باشد . این دوران شامل تشکیلات آهکی می ‌باشد . بستر منطقه پوشیده از ماسه‌سنگ ریز ، ماسه سنگ قرمز و مارن می باشد که در بیشتر مناطق بیرون‌زدگی دارند . از نظر زمین‌شناسی اقتصادی بزرگترین معادن زغال سنگ البرز نظیر نواحی معدنی زیرآب ، کارمزد و کارسنگ در این محدوده هست . از نظر زلزله‌خیزی گسل معروف شمال از این شهرستان عبور می ‌کند و همچنین گسل های فرعی متعددی در شهرستان هست که هر ساله سبب لغزش ، رانش و رواندگی می ‌گردد . دراین منطقه حدود 211 کیلومتر گسل فرعی و 28 کیلومتر گسل اصلی و 50 کیلومتر گسل شیب هست.

توپوگرافی:

شهرستان سواد کوه مانند مناطق کوهستانی استان تلقی می گردد که از نظر وضعیت ناهمواری از جنوب به طرف شمال از ارتفاع زمین کاسته می گردد این شهرستان در دامنه شمالی رشته کوه البرز مرکزی واقع شده که رودخانه تالار از وسط آن عبور می کند مرتفع ترین قله ی آن ارفع کوه می باشد که پیش از 3500 متر ارتفاع دارد. اختلافات ارتفاعی در سطح شهرستان بسیار زیاد می باشد. با این وصف سه تیپ ناهمواری با مشخصات ویژه در شهرستان سواد کوه قابل تشخیص می باشد که عبارت اند از:

تا ارتفاع 500 متری زمین اکثرا بصورت جلگه ای و دشت می باشد که پوشیده از جنگل و درختان جنگلی می باشد و اکثر زمین های زیر کشت برنج، مرکبات و سبزیجات می باشند در حقیقت زمینهای کشاورزی که در سطح شهرستان دارای ارزش اقتصادی می باشند. دراین محدوده قرار دارند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

از ارتفاع 500 تا 1500 متری منطقه کوهپایه ای می باشد که در حقیقت پایکوهی های دامنه شمالی رشته کوه های البرز مرکزی را در بر می گیرد. این منطقه پوشیده از درختان انبوه جنگلی از نوع درختان پهن برگ خزان کن می باشد و زمینهای کشاورزی اکثرا به کشت گندم و جو اختصاص دارند و اندکی باغداری نیز رواج دارد و قسمت وسیعی از این محدوده را مراتع طبیعی تشکیل می دهند.

از ارتفاع 1500 متر به بالا منطقه کوهستانی ( اپرتاس) می باشد ارتفاعات بلند با پوشش گیاهی درختان ارس و درختچه ها و بوته های خار و یا خالی از پوشش گیاهی را به خود اختصاص می دهد. در این منطقه گاه ارتفاع بعضی کوه ها به بیش از 3500 متر بالغ می گردد مانند کوههای شلفین( شروین) و در چنین ارتفاعاتی برف هایی که در زمستان بر روی قلل این ارتفاعات جمع شده اند گاه تا اواسط تابستان نیز باقی می مانند و به صورت لکه های سفید برروی قلل نمایان هستند پس شهرستان سواد کوه تیپهای مختلف ناهمواری را در خود جای داده می باشد. مرتفع ترین بخش شهرستان در جنوب غربی و در دهستان ولوپی واقع شده می باشد. و در حقیقت از شمال با عبور از شهرستان قائم شهر ورود به شهرستان سواد کوه به منطقه کوهستانی و پایکویی یال شمالی کوهههای البرز مرکزی می رسیم.( موسویان، 1371، ص 6-7)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1- آیا منطقه از نظر منابع و جاذبه های اکوتوریستی در جایگاه مناسب قرار دارد.

2- آیا امکانات و زیر ساختهای موجود برای توسعه اکوتوریسم منطقه مناسب می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد