مطالعه توان های طبیعت گردی سوادکوه

قسمتی از متن پایان نامه :

صنعت:

بنیان صنعتی سواد کوه بر معدن و استخراج زغال سنگ استوار می باشد به طوری که از مجموع شاغلان به تعداد 2466 نفر، 1582 نفر در بخش استخراج زغال سنگ مشغول به کار می باشند( مرکز آمار ایران، 1390) شرکت زغال سنگ البرز مرکزی در دهستان و لوپی مستقر بوده و عملیات استخراج، شستشو و حمل زغال سنگ را در منطقه مزبور بر عهده دارد. در سالهای اخیر کارشناسان معدن در دهستان ولوپی موفق به کشف معادین از سرب و فلورین گردیدند. که اشتغال زیادی را در سطح شهرستان بخصوص دهستان و لوپی به وجودآورده می باشد.

صنایع دستی در گذشته از رونق بسیار خوبی برخوردار بوده و به عنوان یک فعالیت مکمل اوقات بیکاری ساکنین به ویژه زنان روستایی را تشکیل  می داده می باشد. در سالهای اخیر به دلیل گرانی مواد اولیه و کمبود بازار فروش، روی آوردن دختران جوانبه تحصیل و ارزانی کالاهای جانشین، دچار رکود نسبی شده می باشد. با وجود این هنوز نزدیک به 200 نفر از مجموعه ساکنین شهرستان در بخش صنایع دستی مشغول بکارند. کارگاه های تولید صنایع دستی در دهستان ولوپی و آلاشت تعدادی از صنعت گران این بخش را به خودمشغول ساخته

کالبدی

3-2-4-1منابع گردشگری سواد کوه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

3-2-4-1-1 منابع طبیعی

3-2-4-1-1-1 غار اسپهبد خورشید:

14 کیلومتر پایین تر از شهر ورسک، سمت راست راست، جاده ای  می باشد به نام «جاده خطیر کوه» که در ابتدای این جاده در سینه کوهی عظیم، شاهد بزرگترین طاق طبعی دنیا با دهانه ای به قطر 85متری خواهیم بود که به «غار اسپهبد خورشید» معروف گشته می باشد. داخل این غار از پلکان، حوض، انبار، تنور و اتاق هایی از جنس لاشه سنگ و ساروج بنا گشته که ساخت آنها به دوره ساسانیان باز می گردد.

نکته قابل توجه اینکه، آب مصرفی پناهندگان این غار، از کانالی بسیار طولانی و عجیب ، از چشمه ای که در روستای پشت این کوه بود( حوالی کمرپشت)تأمین می گردید.

این غار به عنوان دژی طبیعی ، همواره مورد بهره گیری اسپهبدان تبرستان قرار گرفته می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1- آیا منطقه از نظر منابع و جاذبه های اکوتوریستی در جایگاه مناسب قرار دارد.

2- آیا امکانات و زیر ساختهای موجود برای توسعه اکوتوریسم منطقه مناسب می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد