عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه توانمندی های گردشگری گل و گیاه و تاثیر آن بر جذب گردشگر در شرق استان گیلان

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

جغرافیای اقتصادی

۳-۵-۱-جغرافیای اقتصادی گیلان

جغرافیای اقتصادی از وابستگی و تاثیر پذیری اقتصاد از فضاهای گوناگون جغرافیایی بحث می کند. گستره وسیع تر فضا بالقوه می تواند به جغرافیای اقتصادی تنوع بیشتری ببخشد. از این منظر به سبب وسعت اندک و فقدان تنوع جغرافیایی در جلگه گیلان که بستر استقرار جمعیت و فعالیت اقتصادی به شمار می رود به گونه نظری نمی توان برای جغرافیای اقتصادی در این منطقه اهمیت زیادی قائل گردید. اما تعمق بیشتر نشان می دهد که در زیر این پوسته یکنواخت تنوع شرایط و جایگاه متفاوت جغرافیایی کم نیست و این تفاوت ها در پیدایش تنوع کشت و فعالیت اقتصادی تاثیر گذار بوده و جغرافیای اقتصادی خاص خود را پدید آورده می باشد.

 

۳-۵-۲- ویژگی های اقتصادی شرق گیلان

ساختار اقتصادی شرق گیلان پیامدی می باشد که از فعالیت های انسانی در طول سالیان متمادی که در ارتباط با محیط طبیعی و شرایط سیاسی اجتماعی حاکم بر منطقه شکل گرفته می باشد. آن چیز که که بیش از هرچیز این بافت اقتصادی را در خود به وجودآورده می باشد منابع و ذخایر طبیعی و نیروی انسانی در شرق استان گیلان می باشد.

شرایط سیاسی اجتماعی در زمان های مختلف نیز تاثیرات خود را در این ساختار نهاده و به گونه مستقیم و غیر مستقیم در نوع فعالیت ساکنین شهر و روستا اثر نهاده می باشد. روابط متقابل بین ساکنین این شهر ها و ساکنان روستاهای منطقه موجب تحکیم ساختار اقتصادی شده می باشد. حال به مقصود ایجاد ارتباطی سالم به نحوی توان‎های بالقوه مادی و نیروی انسانی در شهرستان های شرق گیلان و در روستاهای اطراف آن مورد مطالعه قرار می گیرد تا با دستیابی به نتایج مطلوب بتوان به نقاط تازه ای دست پیدا نمود. لذا به مقصود دستیابی به چنین اهدافی مطالعه ویژگی های اقتصادی آن نیز لازم باشد. (مهدوی، ۱۳۷۹، ص ۱۲۷)

ویژگی اقتصادی شهر های شرق گیلان

آستانه اشرفیه: شهرستان آستانه با در نظر داشتن نوع خاک رسوبی و بسیار حاصلخیز آن از مناطق مهم کشاورزی گیلان به شمار می رود. برنج، کنف، بادام زمینی، ابریشم، انواع سبزی و محصولات جالیزی از مهمترین محصولات این ناحیه هستند که در میان آن ها بادام زمینی محصول ویژه شهرستان آستانه و برنج آن از مرغوب ترین برنج های ایران می باشد. همچنین سواحل آستانه در ناحیه کیاشهر به لحاظ صیادی اهمیت فراوانی دارد و شیلات این بندر از مراکز مهم شیلات ایران می باشد. اکثریت جمعیت شهرستان آستانه در روستاها به کار زراعت و دامداری اشتغال دارند. (فاخته، ۱۳۸۶، ص۹۹)

سیاهکل: اقتصاد شهرستان سیاهکل در بخش جلگه ای به کشاورزی و در بخش کوهستانی به دامداری متکی می باشد. چندی می باشد در کنار صنایع دستی و سنتی با ایجاد شهرک صنعتی، زیر سازی لازم برای احداث صنایع جدید در این شهرستان فراهم شده می باشد. برنج، ابریشم، چای و محصولات جالیزی مهمترین فراورده های کشاورزی سیاهکل به شمار می طریقه. (همان کتاب، ص۱۸۹)

لاهیجان: جلگه لاهیجان به دلیل برخورداری از رودهای پرآب و حاصلخیز از مناطق پر برکت گیلان به شمار می رود. از نظر اقتصادی اهمیت بسیار زیادی دارد. چای محصول ویژه شهرستان لاهیجان می باشد که از زمان مظفرالدین شاه قاجار به کوشش کاشف السلطنه متداول گردید. امروزه ۲۷٠٠٠ هکتار زمین های زیر کشت چای در گیلان حدود ۷۹٠٠٠هکتار آن در لاهیجان قرار دارد. کشت برنج، حبوبات، پرورش درختان میوه، کنف، پرورش کرم ابریشم، صید ماهی و شکار بخش دیگری از فعالیت های اقتصادی این شهرستان را تشکیل می‎دهد. روستاییان این شهرستان در کنار کشت و زرع به نگهداری و پرورش دام و طیور نیز اشتغال دارند. وجود کارخانه های متعدد چای سازی و برنج کوبی در لاهیجان این شهرستان را به منطقه کشاورزی و صنعتی تغییر داده می باشد. (همان کتاب ص۲۱۹)

لنگرود: مهمترین فعالیت اقتصادی اهالی شهرستان لنگرود، کشت و زرع می باشد. برنج، چای، نوغان، کنف و مرکبات محصولات مهم آن هستند. اضافه براین دامداری در روستاها و ماهیگیری در رودخانه هایی زیرا شلمان، چمخاله و سواحل دریا از اهمیت برخوردارند. در این شهرستان در کنار صنایع دستی و سنتی همچون چادر شب بافی و حصیر بافی، صنایع ماشینی و فلزی مانند تفنگ سازی (شکاری) رواج دارد. (همان کتاب ص۲۴۲)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

پژوهش فوق پاسخگوی سوالات زیر خواهد بود:

– توانمندی های گردشگری گل و گیاه در توسعه گردشگری منطقه شرق گیلان کدامند؟

– آیا امکانات موجود در منطقه شرق گیلان می تواند پاسخگوی نیازها و خواسته های گردشگران باشد؟

– آیا اطلاع رسانی مناسب در خصوص توانمندی های گردشگری گل و گیاه منطقه شرق گیلان می تواند در تغییر توجه گردشگران به ان منطقه موثر و کارا باشد

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه