مطالعه تحولات کالبدی و کارکردی مبادی ورودی شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

زبان و مذهب

براساس مطالعات میدانی زبان و گویش رایج در شهر و روستاهای انزلی، «گیلَکی» و با لهجه بیه‌پَس می باشد که در غرب گیلان رایج می باشد و در بعضی از نقاط به زبان ترکی نیز صحبت می گردد. در شهر بندر انزلی اکثریت افراد پیروان دین اسلام و شیعه جعفری اثنی‌عشری هستند اما اقلیت مسیحی (ارامنه) و کلیمی نیز در آن زندگی می‌کنند. در شهر انزلی یک کلیسا برای ادای واجبات دینی و یک گورستان هم در خارج از محدوده شهر قرار دارد. (طویلی، عزیز، 1370، تاریخ جامع انزلی).

3-3-5. سواد

بر اساس آخرین نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1385 (جدول شماره 3-6)، اندازه باسوادی در شهرستان بندر انزلی در نقاط شهری برابر با 12/91 درصد و در نقاط روستایی برابر با 92/81 درصد می‌باشد. این ارقام نشان می‌دهد که وجود امکانات آموزشی و دسترسی مناسب به آنها باعث شده تا اندازه باسوادی بالاتر از کل استان باشد و به عنوان باسوادترین شهرستان کشور اعلام گردد. اندازه باسوادان 6 ساله و بالاتر در شهرستان بندر انزلی برای مردان 23/99 درصد و برای زنان 76/85 درصد می‌باشد. این نسبت‌ها برای شهر بندر انزلی به ترتیب 32/94 درصد و 84/87 درصد می‌باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

جدول شمارۀ 3-5 علل مهاجرت مهاجران وارد شده به شهر بندر انزلی را طی دهه 1385- 1375 نشان می‌دهد. به دلیل عدم انتشار نتایج تفصیلی آمار سرشماری سال 90، مطالعه علل مهاجرت‌ها امکانپذیر نبود.

ویژگی‌های اقتصادی شهر بندر انزلی

3-3-6-1. جمعیت فعال و غیر فعال

براساس آخرین سرشماری در سال 1385 از مجموع 118364 نفر جمعیت ده ساله و بالاتر 84/40 درصد جمعیت فعال و 65/58 درصد جمعیت غیرفعال[1] می‌باشد. این مقادیر برای شهر بندر انزلی طبق جدول شمارۀ 3-7 می‌باشد.

حدود کلی تراکم جمعیت شهر بندرانزلی

تراکم ناخالص جمعیتی در شهر بندرانزلی 45,8 در هکتار پیش بینی شده می باشد این تراکم بر اساس جدول در بخش غربی 53,7 نفر در هکتار و در بخش شرقی 36,3 نفر در هکتار خواهد بود. تغییر تراکم ساختمانی و جمعیتی در محدوده شهر به اندازه بیش از 10 درصد از طرح جامع (اعداد مندرج) در جدول شماره 3-9 و ضوابط ساختمانی طرح جامع مغایرت اساسی تلقی می گردد.

[1]. Unoccupied Population

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

مسیر ورودی موردنظر به لحاظ استقرار انواع کاربری های سازگار و ناسازگار در چه وضعیتی قرار دارد؟

2–  چه عواملی سبب تحول کالبدی و کارکردی در ورودی مورد نظر شده اند؟

3– وضعیت عناصر کالبدی و کیفیت های محیطی موجود در مبادی ورودی غربی شهربندرانزلی چگونه می باشد؟

4راهکارها وپیشنهادات ساماندهی ورودی مورد نظر کدامند؟

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد