عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه توان های طبیعت گردی سوادکوه

قسمتی از متن پایان نامه :

منابع آب

با در نظر داشتن گسترش شهرها در سال های اخیر و طریقه فزاینده مصرف آب در آنها تأمین آب یکی از مهمترین مسایل روزمره درآمده می باشد. از همین رو روستاها و شهرها برای تأمین آب مورد نیاز خود به جستجوی عمقی از طریق حفر چاه های عمیق و نیمه عمیق پرداخته و یا اینکه آب آنها از منابع رودخانه های دور دست تأمین می گردد بدین سبب در مطالعه منابع آبی لازم می باشد منابع آبهای سطحی و زیر زمینی در کنار هم مورد توجه قرار گرفته و حوزه های آبخیز واقع در نواحی اطراف مورد مطالعه قرار گیرند( رهنمایی، 1369، 137)

ما در اینجا به مطالعه دو عامل فوق  دراین شهرستان می پردازیم.

3-1-6-1 منابع آبهای سطحی

مهمترین منابع آب سطحی شهرستان سواد کوه دو رود تالار و کسلیان می باشند.

الف) رودخانه کسلیان: این رود از کوه های غربی بخشی دو دانگه شهرستان ساری سرچشمه می گیرد. و در دهستان کسلیان وارد شهرستان سواد کوه می گردد و در جهت جنوب شرقی شمال غربی با پیچ و خم های زیاد جریان می یابد. و پس از طی مسافت چندی و مشروب کردن قسمتهای زیادی از دهستان کسلیان به رود تالار می پیوندد و همراه آن به دریای خزر می ریزد.

ب) رودخانه تالار: مهمترین منبع آبی سطحی شهرستان رود تالار با دبی سالانه 425 میلیون متر مکعب می باشد که نواحی بسیاری از شهرستان را تحت پوشش قرار می دهد. رودخانه تالار از دو شاخه اصلی و مهم بنام های ولوپی( آب سمت چپ) و راستوپی(آب سمت راست) تشکیل یافته می باشد. و با جهت جنوب شمالی جریان می یابد. و پس از مشروب کردن شهرستان سواد کوه وارد شهرستان قائم شهر می گردد و در انتها به دریای خزر می ریزد.( موسویان، 1371، 26)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

3-1-6-2 منابع آب زیر زمینی:

در ارتباط با منابع آب زیرزمینی با در نظر داشتن کوهستانی بودن سواد کوه و بارش زیاد بخصوص بارش برف در ارتفاعات وضعیت مطلوبی را داراست. وجود تشکیلات ماسه ای و آهکی درارتفاعات، جایگاه مناسبی را جهت ذخائر آب های زیرزمینی به وجود آورده اند. چشمه های آب سرد در اکثر نقاط شهرسان که از پای کوهها می جوشند، خود مظاهری از وضعیت مناسب آبهای زیرزمینی هستد. سطح آبهای زیر زمینی در اکثر نقاط شهرستان بسیار بالاست( موسویان، 1371، ص 32)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1- آیا منطقه از نظر منابع و جاذبه های اکوتوریستی در جایگاه مناسب قرار دارد.

2- آیا امکانات و زیر ساختهای موجود برای توسعه اکوتوریسم منطقه مناسب می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه