مطالعه توانمندی های گردشگری گل و گیاه و تاثیر آن بر جذب گردشگر در شرق استان گیلان

قسمتی از متن پایان نامه :

آب و هوای عمومی در گیلان

وجود کوه های بلند و نزدیکی آن به دریا، تبخیر رودها و دریا به گیلان آب و هوای متنوع داده و موجب جریان های هوایی متغیر در این ناحیه شده می باشد. آب و هوای گیلان که ناشی از تاثیر آب و هوای کوهستانی البرز و دریای کاسپین می باشد معتدل می باشد. این استان به دلیل هم جواری با دریا، دارای رطوبت زیادی می باشد و رطوبت نسبی آن بین ۴٠ تا ۱٠٠درصد می باشد. کوهستان تالش با هت شمالی جنوبی و کوهستان البرز با امتداد باختری خاوری همانند سدی از بخار آب دریای خزر و بادهای مرطوب شمال غربی به داخل ایران جلوگیری می کند و به سبب ارتفاع زیادی که دارند موجب بارندگی زیاد در گیلان می گردند. ورود توده های هوای شمالی به گیلان از سوی مناطق قطبی موجب سردی و ریزش باران در نواحی پست جلگه ای و کوهپایه ها در فصول پاییز و زمستان می گردد و در ارتفاعات بارش، برف و یخبندان را به دنبال دارد. ورود توده های هوای باختری که از اقیانوس اطلس، دریای مدیترانه و دریای سیاه می آیند باعث وزش باد و بارندگی در گیلان به ویژه در فصول پاییز و زمستان می گردد. در استان گیلان چهار نوع آب و هوا هست.

-آب و هوای معتدل و مرطوب: تمامی بخش های جلگه ای و کم ارتفاع استان گیلان می باشد که گرمای متوسط سردترین ماه سال بین ۱۸ درجه سانتی گراد و ۳ درجه زیر صفر می باشد. چنین حالتی دلیل بر اعتدال گرماست.

آب و هوای مدینرانه ای: شامل نواری از استان گیلان می گردد که در فاصله بین جلگه های پست کرانه ای تا ارتفاعات ۱۵٠٠ متری قرار گرفته می باشد. تمام کرانه های دریای کاسپین و بخش هایی از نواحی کوهستانی دارای این گونه آب و هوا می باشد. از ویژگی های آن اعتدال گرمای سال و باران زمستانی می باشد.

_آب و هوای معتدل جنگلی سرد: که ویژه نواحی کوهستانی می باشد که درجه گرما به سبب بلندای جغرافیایی کاهش می یابد. اندازه میانگین سردترین ماه سال از۳درجه سانتی گراد کمتر و اندازه میانگین گرم ترین ماه از ۱٠ درجه سانتی گراد بیشتر می باشد.

آب و هوای نیمه بیابانی: که در بخش کوچکی از استان گیلان و در شهرستان رودبار تا نواحی منجیل، لوشان و گیلوان را دربر می گیرد. از ویژگی های این گونه آب و هوا، خشکی یا کمی باران می باشد. اندازه میانگین گرمای سردترین ماه سال از ۱۸ درجه سانتی گراد بیشتر می باشد. (اصلاح عربانی، ۱۳۷۴، ۱۳۸-۱۳۶)

۳-۳-۲-وضعیت عمومی اقلیم شرق گیلان

از آن جایی که شرق گیلان در مسیر توده های پرفشار سیبری و کم فشار مدیترانه ای و اطلس شمالی قرار دارد، قسمت اعظم بارندگی های منطقه به دلیل وجود این توده های هوا می باشد. از عوامل دیگری که وضعیت اقلیمی منطقه را تحت تاثیر قرار داده و افزایش بارندگی را در منطقه موجب شده یکی مجاورت با دریای خزر و دیگری وجود رشته کوه های البرز و جهت کشیدگی آنها از غرب به شرق می باشد که همانند سدی پیش روی توده‎های هوا اقدام می کند. همه این عوامل موجب شده که جلگه گیلان دارای آب و هوای مرطوب و معتدل باشد و این ناحیه از کشور مرطوب ترین و پرباران ترین نواحی ایران محسوب گردد. (سرور، ۱۳۷۵، ۵۷)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

پژوهش فوق پاسخگوی سوالات زیر خواهد بود:

– توانمندی های گردشگری گل و گیاه در توسعه گردشگری منطقه شرق گیلان کدامند؟

– آیا امکانات موجود در منطقه شرق گیلان می تواند پاسخگوی نیازها و خواسته های گردشگران باشد؟

– آیا اطلاع رسانی مناسب در خصوص توانمندی های گردشگری گل و گیاه منطقه شرق گیلان می تواند در تغییر توجه گردشگران به ان منطقه موثر و کارا باشد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه